Všetko o zdraví, zdravom stravovaní, zdravej výžive, o tom ako predchádzať mnohým civilizačným ochoreniam, ako účinne znížiť cholesterol, ako korigovať diabetes melitus typu 2 - cukrovku, ako si udržať v tolerancii krvný tlak, čo spraviť ak je Váš krvný tlak vysoký, ako zbaviť svoje telo škodlivín a príjemne detoxikovať, ale aj o tom, ako upraviť svoju hmotnosť, keď sa čo i len bojíte pozrieť na váhu..., ale aj o tom ako podnikať v tomto biznise... Sledujte nás...
streda 8. júna 2011
Spustí epidémia obezity cunami srdcových chorôb? Najtučnejší sú českí muži
Viac než pol miliardy ľudí, takže každý desiaty človek na svete, trpí obezitou. V porovnaní s rokom 1980 ide o viac než dvojnásobok a odborníci varujú, že epidémia obezity sa prelieva z rozvinutých štátov aj do chudobnejších krajín.
Problémy s obezitou či nadváhou zvyšujú riziko srdcových chorôb, cukrovky, niektorých druhov rakoviny či artrózy.
Európskymi víťazmi sú českí muži a turecké ženy, patria v priemere k najťažším v Európe. Vyplýva to z troch nových štúdií, ktoré spracovali vedci vo Veľkej Británii spolu s vedcami v USA, v spolupráci s organizáciou WHO. Ich výsledky zverejnil časopis Lancet.
"Nadváha a obezita, vysoký krvný tlak a zvýšený cholesterol už nie sú len problémom vyspelých a bohatých krajín," povedal vedúci štúdie Majid Ezzati. Svet je jednoducho ťažší a ťažší, zvlášť na západe, poznamenala agentúra AP.
Index BMI, podľa ktorého sa stanovuje obezita, celosvetovo vzrástol. Problémy s obezitou či nadváhou zvyšujú riziko srdcových chorôb, cukrovky, niektorých druhov rakoviny či artrózy. Vysoký krvní tlak, ktorý je ďalším kľúčovým rizikovým faktorom srdcových chorôb, je najväčším zabijakom na svete.
V Európe nadváhou trpí viac ako polovica dospelých, čo veľmi zaťažuje rozpočty štátov na zdravotníctvo. Jedinou výnimkou sú v západnej Európe Talianky, ktoré v porovnaní s rokom 1980 vážia menej. Podľa agentúry AFP je to odrazom zmeny miestnej kultúry, ktorá začala klásť väčší dôraz na líniu - a tiež dôsledkom nárastu priemernej výšky obyvateľov.
"Najťažšími na svete sú ľudia na tichomorských ostrovoch ako je Americká Samoa. Z rozvinutých krajín sú najťažší Američania, najľahší Japonci.
V roku 1980 bolo na celom svete obéznych približne 5 percent žien a 8 percent mužov. Do roku 2008 ich počet stúpol na takmer 10 percent mužov a 14 percent žien. To znamená, že obéznych je na celom svete 205 miliónov mužov a 297 miliónov žien. Ďalších 1,5 miliardy dospelých trpí nadváhou. Kilá ľudia naberajú všade, vrátane Ázie či Afriky.
Srdcové choroby sú primárnou príčinou smrti ľudí v rozvinutom svete a každoročne sa vynakladajú miliardy dolárov na zdravotnícke vybavenie a medikamenty na ich liečbu. Štúdia uvádza, že v niektorých oblastiach sa podarilo dosiahnuť pokrok, ale znepokojenie prevažuje.
Napríklad v Severnej Amerike sa podarilo znížiť počty mužov trpiacich na vysoký krvný tlak, ktorí boli predtým bez lekárskeho dohľadu. V Austrálii, na Novom Zélande a Nové Guinei sa znížil počet žien s vysokým tlakom.
Bohaté krajiny podľa zistení odborníkov urobili zásadný pokrok v znížení počtu osôb s vysokým krvným tlakom a zvýšeným cholesterolom. Napriek tomu celkový počet ľudí s hypertenziou stúpol zo 600 miliónov v roku 1980 na takmer miliardu v roku 2008; k zvýšeniu tohto počtu prispelo aj starnutie globálnej populácie a zvýšenie počtu obyvateľov na Zemi.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára