štvrtok 29. marca 2012

Desať mýtov o nás a našom zdraví.

Tu sú niektoré z mýtov o vašom tele, ktoré vás môžu aj prekvapiť.

Prvý
Prechladnete ak v zime vyjde z domu vlhkými vlasmi.


Znie to vierohodne, ale nejestvuje žiadne potvrdenie spojitosti medzi pocitom chladu a chrípkou. Je viac pravdepodobné, že počas chladného počasia skôr ulovíme nádchu či inú virózu z pobytu v uzavretej a horúcej miestnosti s množstvom ľudí, kde sú ideálne podmienky pre šírenie takéhoto vírusu. Štúdia chorôb súvisiacich s teplotnými rozdielmi ukázali, že rhinovírusy (príčina miernych akútnych infekcií horných dýchacích ciest, vrátane prechladnutia) napadnú osoby, ktoré sú už choré, a rovnako aj tie ktoré boli vystavené nízkym teplotám, ako aj tie, ktoré neboli vystavené nízkym teplotám. Navyše, nové poznatky hovoria, že práve nízke teploty stimulujú imunitný systém, pomáhajú chrániť pred kýchaním z nachladnutia.


Druhý
Čítanie v tme poškodzuje zrak


Čítanie pri slabom svetle namáha zrak, ale nemáme žiadny dôkaz že spôsobujú jeho trvalé poškodenie. Rovnako ako každý sval, tak aj oko sa unaví, keď sa snaži vstrebať čo najviac svetla pri focusovaní sa na malé písmená v tme. Povrch oka sa počas tejto doby môže osušiť, čo však neznamená, že jeho trvalé poškodenie, logicky ak nečítate výlučne iba v tme či pri slabom osvetlení.Tretí
Pre optimálne zdravie je potrebné denne vypiť osem pohárov vody


Toto odporúčanie amerických zdravotníckych služieb pochádza ešte z roku 1945. Šírené je však ešte aj dnes, ale zabúda sa na kontext, že to bola myšlienka podporujúca celkovú konzumácia tekutín, čo znamená, polievky, ovocné šťavy, káva, čaj, pivo, dusené mäsa, atď . Väčšina dnešných potravín už obsahuje veľa vody, takže nie je nutné aby ste sa premenili na ťavu, aby ste boli zdravý. Pravidlo teda znie, piť keď máte smäd, pretože vaše telo vám samo hovorí, čo potrebuje. Ak smäd nepociťujete, tak nepite.


Štvrtý
Nebuďte námesačného


Niektoré štúdie poukazujú, že až 20 percent populácie má tendenciu k námesačnosti. Panuje mylné všeobecné presvedčenie, že námesačného sa nesmie prebudiť, pretože sa môže preľaknúť, zostane dezorientovaný, čo môže v konečno dôsledku viesť srdcovému infarktu. Nič z toho nie je pravda, ale ak nechcete aby sa vám v noci premávali po byte, alebo máte obavy o ich bezpečnosť, opatrne ich odveďte späť do postele, bez toho aby ste ich budili.


Piaty
Najviac telesnej teploty uniká cez hlavu


Nebudete ďaleko od pravdy ak si predstavíte, že máte celé telo dokonale zahalené v teplom odeve a hlavu bez pokrývky. Vtedy budete na hlave strácať najviac tepla. Ak naopak budete mat aj pokrývku hlavy, ale nebudete mať na rukách rukavice, alebo dobrú teplú obuv, najviac tepla vám unikne prostredníctvom týchto končatín. Predpokladá sa že tento mýtus vznikol na základe starých vojenských pozorovaní a výskumov, ako vojakov čo najlepšie zabezpečiť pred pocitom chladu. Dnes sa vie že iba 10% telesnej teploty sa nám stráca práve cez nepokrytú hlavu. Preto je rozumnejšie vyjsť z domu napríklad bez ušianky, ako bez dobrých zimných topánok.


Šiesty
Preskakovanie – vynechávanie jedla napomáha chudnutiu


Reality hovorí, že ak vynecháte nejaké jedlo v pravidelných stravovacích návykoch, dobehnete to pri ďalšom. Pravidelné jedlo znamená, pravidelné spaľovanie kalórií a premenu potravy na energiu. Ak ne jete, telo sa prepne do režimu pokoja, takže čím dlhšie hladujete, váš metabolizmus sa spomaľuje, čo rezultuje do menej efektívneho, menej účinného, systém spaľovania kalórií.
Vynechávanie pravidelných jedál, preto môže z dlhodobého hľadiska viesť naopak, k priberaniu na váhe. Ak ste sa rozhodli popri tom ešte aj cvičiť, budete musieť počítať s tým, že po cvičení sa budete cítiť oveľa viac vyčerpaný, ale úbytok na hmotnosti nebude takmer vôbec uspokojivý.


Siedmy
Používame len 10 % mozgu


Ide o to, že v skutočnosti využívame celý mozog, ale nie v rovnakom čase. Mýtus o 10 percentách využitia mozgu bol vyvrátený zisteniami výskumu o poškodeniach mozgu, ktoré ukazujú, že bez ohľadu na to, ktorá časť mozgu je poranená, poškodená, tak to nijakým spôsobom neovplyvňuje jeho činnosť. Taktiež to bolo dokázané technológiou brain-imagingu, tj nahrávaním štruktúry a funkcií mozgu. Inak, nemali by sme zabúdať na skutočnosť, že v podstate poznáme iba 5% z fungovania mozgu.


Osmy
Vypukávanie prstov môže spôsobiť artritídu


To čo počujete ak si niekto vypukáva prsty, nemá žiaden súvis s kosťami. Ide i malé bublinky vzduchu v kĺboch, ktoré pukajú pri ich ohýbaní, teda nejestvujú žiadne dôkazy o tom že by to malo priamy súvis so vznikom artritídy, najčastejšie je to príznak neodvratného starnutia, nadmernej hmotnosti prípadne skorších poškodení týchto kĺbov. Ale pokiaľ holdujete tomuto vypukávaniu prstov, buďte opatrný, veľmi ľahko si môžete spôsobiť miernu disfunkciu kĺbov prstov.
Deviaty
Alkohol zabíja mozgové bunky


Po akútnej a neodvratnej sobotňajšej „opici“, druhý deň máte pocit, že váš inteligenčný kvocient prudko klesol na nulu, ale faktom zostáva, že alkohol, ak samozrejme nebudete piť ten čistý, určený na dezinfekciu, tak nebude ničiť neuróny, alebo mozgové bunky. V prípadoch ťažkých alkoholikov môže dôjsť k poškodeniu komunikácie medzi jednotlivými neurónmi, ale to je stav dočasný a môže sa obnoviť, ale horšie je to v prípade poškodenia pečene, tam už obnovenie tak jednoduché nie je.


Desiaty
Konzumácia potravy v neskorých hodinách a v noci podporuje obezitu


Iba aby sme si rozumeli, kalória je kalória, ona nečaká do šiestej popoludní aby sa potom premenila na zlý kriminálny živel, ktorého cieľom je vám stoj čo stoj škodiť, a spôsobovať vašu obezitu. Priberáte preto, lebo organizmu dodávate viacej kalórií ako je schopný spáliť, a napríklad taká penová torta nemá v noci viac kalórií ako cez deň – jej je to jedno koľko je hodín. Problém je však v tom, že s jedlom čakáte do neskorých večerných hodín, medzitým aj vyhladnete, čiže organizmus sa prepne do úsporného režimu, a potom narýchlo naplníte svoj žalúdok do prasknutia potravou a rozvalíte sa do fotelky ku televízoru, a popri tom si dobíjate energiu ešte slaným pečivom či inými pochutinami.


Možno trošku úsmevne, ale veľa vecí je na zamyslenie. Preto skôr ako začne leto začnite uvažovať nad svojou postavou. Možno vám pomôžeme dobrým nápadom, ako bez diét, cvičenia a úplne pohodlne znížite svoju hmotnosť na želateľnú úroveň. Počuli ste už o nápoji Rembraco Slim, vyrobenom z pravej brazílskej kávy..? Ak nie, článok o Rembraco Slim nájdete na tejto stránke.
Pokiaľ si chcete svoj Slim objednať, kliknite na stránky brazílskej spoločnosti Rembraco.

spracované z príspevkov na internete

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára