pondelok 4. júla 2011

Hľadáte si prácu ? Ako sa dá zarobiť cez internet?

Ako sa dá zarobiť cez internet?
A dá sa to?
V tomto pomerne dlhom článku nájdete prehľad možností. Hneď na úvod by som rád zdôraznil: Na internete sa dá zarábať dlhodobo tak, že spôsobíte, aby zarobil niekto iný.

Zárobok cez internet? Ach! Koľko spamov na tú tému som už vymazal. Koľko je podvodných webov je napísaných o tom, že zarobiť cez internet je možné a jednoduché. No ak ste sa lepšie pozreli na podmienky, alebo na podrobnosti, vždy ste narazili na nejaký háčik, ktorý v tom bol. No a hlavne – väčšina ponúk bola zo zahraničia. Neznalosť jazyka neospravedlňuje. No ak chcete zarábať cez internet, väčšinový jazyk je veľkou výhodou. Nemčina, angličtina… Znalosť týchto jazykov otvára dvere.

Ale zostaňme pekne "na zemi", v Slovenčine. Ak viete po anglicky, asi zarobíte násobky toho, čo v našich lokálnych podmienkach. No tento web píšem skôr pre ľudí, ktorí nemajú priveľa skúseností, hľadajú si prácu a možno ani nevedia jazyky.

Áno, dá sa zarobiť na internete
. Dokonca spôsobov ako na to je pomerne veľa. Ani všetky nespomeniem. To by bol materiál tak na hrubšiu knihu. Stačí pár na ukážku. Ale najskôr by som chcel upozorniť, že:

Zárobok na internete nie je bezpracný
Ono sa to totiž často chce tváriť tak, že vy nespravíte nič a peniaze sa k vám začnú hrnúť. To je síce možné, ale je tu háčik. Ak niečo spravíte, začnú vám naozaj prichádzať peniaze. No niečo musíte spraviť. A to je tá práca. Možno to chce nápad. Alebo si niečo o veci naštudovať. Písať. Skúsiť.

Takže ako na to?

Máte v podstate 3 cesty. Môžete ísť s "davom" a siahnuť po spôsobe zárobku, ktorý už funguje. Môžete dostať nápad a spraviť si niečo ako monopol. Tretia možnosť je pracná – pripravujete si pôdu pre budúce zárobky.

Overené spôsoby zarábania na internete
Asi najviac ľudí sa pustí do činností, ktoré už fungujú, ktoré už vyskúšali iní občania. Zárobok na internete v tomto prípade ponúka predovšetkým:
reklama
obchod
SEO linky
médiá
Chcete predávať reklamu? Potrebujete zhromaždiť ľudí. Potom môžete predávať. Napríklad si spravíte web o niečom, čo ľudí zaujíma. Ak pri takom článku vystavíte reklamy predajcu fotoaparátov, uvidí ju veľa ľudí. To sa predajcovi oplatí a rád vam časť zo svojho zisku zaplatí za to, že tam tú reklamu môže mať. Keby tam ľudia nechodili, reklama by nemala účinnosť. Týmto spôsobom sa síce nedajú zarobiť "veľké" peniaze, ale je to príjem, ktorý vráti peniaze, ktoré investujete do výroby a prevádzky webu. Zvyčajne vám zostane aj pár korún navyše.

Obchod – tu je asi najviac možností. Môžete si vytvoriť vlastný elektronický obchod a zarábať na internete predajom tovaru, alebo služieb. Konkurencia už začína byť veľká, takže to nie je tak jednoduché, ako pred pár rokmi. Ale dá sa. Ľudia na internete nakupujú, takže ak im dáte dobrú ponuku, zarobíte.

Ak chcete, môžete zarábať na intenrnete tak, že budete dohadzovať obchody. Nazýva sa to affiliate programy. Je to podobné, ako reklama. Na svojej stránke zobrazíte nejakú ponuku, aby ľudia šli kúpiť tovar. Napríklad na webe píšete recenziu na dobrú knihu. Na konci uvediete linku na kníhkupectvo, napríklad martinus.sk. Tá linka bude obsahovať špeciálny identifikačný kód. Keď niekto klikne a knihu si kúpi, elektronický obchod to eviduje. A obchodník vám na účet rád pošle napríklad 5% z ceny knihy. Možno si poviete – to je len pár korún mesačne. Áno. Ale nespravte to a nebudete mať nič. Z drobných pramienkov sa môže zložiť veľká rieka.

SEO linky sú trocha odbornejšia a dlhodobá vec. Musíte si najskôr vybudovať pomerne úspešný web. Potom vám občas začnú chodiť ponuky, že nejaká iná stránka by chcela mať na vašej stránke uvedený odkaz, linku. Za to vám sú ochotní zaplatiť. Ani tu nejde o veľké peniaze, ale ak to prirátate k iným zdrojom, zarábanie na internete vás možno začne baviť. Aj tu platí zákon zlatého vajca. Dajte si na web veľa takýchto platených liniek a asi o všetko prídete. Tu platí: nemajte veľké oči. Berte málo a spravte to poriadne. Priveľa liniek totiž zníži význam každej z nich. Tí čo vám platia potom prestanú, lebo to pre nich nemá zmysel.

Pri reklame na internete všeobecne mnoho ľudí skončí na vlastnej chamtivosti. Niečo zarobíte. No vy začnete chcieť viac. A hneď sa pokúsite vyžmýkať z danej možnosti maximum. Aj za cenu podvodu. A tým tú možnosť často celkom zrušíte.

Napríklad na internete sa dá zarobiť, ak ku niekomu na stránku privediete návštevníka. Zárobok je len pár centíkov. Ale ak privediete stovky návštevníkov, sú to už zaujímavé čísla. No a niektorí experti nájdu spôsob, ako vykázať, že na stránku poslali desaťtisíce ľudí. Podvedú to. Pustia na ňu nejaký automatizovaný skript, alebo požiadajú ľudí o kliknutie. Čo sa stane? Ten, kto platí za ľudí na stránke, má spravidla zrátané, koľko mu priemerne zarobí jeden návštevník. Skutočný človek. Časť z tejto ceny rád zaplatí za nového klienta. No ak mu na stránku naženiete 100 tisíc falošných návštevníkov, nezarobí nič. Iba zaplatí. Neoplatí sa mu to a celú reklamu vypne. A ste aj bez tých pár peňazí, ktoré vám systém mohol dlhodobo generovať.

Automatizovaný predaj je ďalší spôsob zarábania na internete. Máte napríklad nafotografované pekné krajinky. Umiestnite ich do niektorej databanky. Ak si v budúcnosti niekto od vás kúpi fotku, dostanete za ňu pár korún. Možno len halierov. Ale o nič sa nestaráte. Proste tam občas nejaké fotky pošlete. A občas vám príde šek. Asi nebude na vysokú sumu. Ale je to zárobok a zarobili ste ho na internete. Hlavne v čase, kedy ste robili niečo iné, alebo odpočívali.


Nové spôsoby ako na zárobok na internete
Ak opustíme overené spôsoby ako zarábať na internete, asi zbohatnete rýchlejšie a poriadne. Chce to však nápad. Nájdite niečo, čo je schopné zarobiť, vy to viete urobiť a nikto to ešte nemá. Niečo, čo chce dosť ľudí a budete v tom mať tak trocha monopol. Chce to nápad.

Neporadím ako na to. Keby som ten nápad mal, realizujem ho. Premýšľajte, možno vás napadne niečo, čo nikoho ešte nenapadlo. Za premýšľanie nič nedáte.

Médiá – rýchly spôsob zárobku na internete
Nuž a ešte tu máme médiá. Internetové noviny, časopisy, e-ziny… Zatiaľ čo redakcie papierových novín spravidla naplnia vydanie bez vážnejších problémov, internetové časopisy sú studňou bezo dna. Pociťujú trvalý hlad po obsahu. Dokonca nemusí byť ani tak kvalitný, ako "na papier". Viete písať? Píšte. Médiá po vás chňapnú.

Písať pre niekoho je jeden z najrýchlejších a pritom bezpečných spôsobov, ako zarobiť na internete. No je to zárobok jednorazový, na rozdiel od všetkých ostatných spôsobov, ako sa dá zarobiť na internete.

Niečo napíšete a asi za mesiac máte na účte pár korún. Nie veľa, ale v celkom dohľadnom čase. Písanie je platené pomerne zle. Ale ak máte voľný čas a viete písať, je určite pohodlnejšie napísať pár článkov, ako ísť niekam upratovať, alebo nosiť tovar do skladu. Na internete totiž ako autor textu asi nezarobíte viac, ako upratovačka. Skôr menej. No mnoho ľudí má zamestnanie v ktorom si môžu popri inej práci dovoliť písať. Potom to už je zaujímavé. V práci sú platení napríklad za to, že sú v službe a čakajú, či sa niečo nestane. Napríklad lekár na pohotovosti v noci. Kým sa nič nedeje, môže písať pre nejaký web o medicíne.

Viem, možno si budete ťukať na čelo – kto by už písal za 1€ či 2€ za stránku textu. Pozrite si však blogy. Denne vznikajú stovky článkov. Zadarmo. V slovenčine. Ľudia majú čas a kapacity na písanie. No mnohí si zvolia radšej písať zadarmo, ako za almužnový honorár. Inými slovami: "ak mi majú zaplatiť málo, tak to radšej nechcem nič a napíšem to inde zadarmo". Zaujímavý postoj u človeka, ktorý pôvodne chcel niečo zarobiť na internete…

Občas hľadám autorov textov. Aj medzi blogermi. Klasický priebeh:

Záujemca o zárobok: Ahoj, potrebujem zarobiť, mohol by som pre teba písať?
Ja: Jasné, poď. Ponúkam napríklad 1€ za článok. Ak sa osvedčíš, tak čoskoro aj viac.
Záujemca o zárobok: To je málo.
Ja: Viem. Ak máš lepšiu ponuku, choď písať tam.
Záujemca o zárobok: Tak ja radšej budem ďalej písať zadarmo, ako za málo.

Na blogu napíše denne jeden článok. Nemá z toho nič (finančne). Píše na niektorý z "veľkých" blogov, takže tam nikdy nebude môcť dať reklamu. Keby si aspoň budoval vlastný web. Ale muruje web niektorého mediálneho impéria. Za dobrý pocit.

Ale to je špecifikum niektorých ľudí. Chceli by peniaze. Ale rýchlo a veľa, inak nič. Detinský, nerealistický postoj.

Jedna autorka z mnohých záujemcov to pochopila. Overila si, že moja ponuka nie je podvod a poslala mi hneď 50 článkov naraz. Sadla, napísala o tom v čom sa vyzná. A spravila to slušne. Jasné, že som jej hneď zvýšil cenu. Väčšina ľudí však má naivné predstavy. Nedávno ma pobavila jedna naivná záujemkyňa o písanie. Jej ponuka bola: chcem 20 euro za jeden krátky článok a vy musíte zaplatiť bez ohľadu na to, či ho použijete, alebo nie. Dobré, nie? Socializmus v ľuďoch stále žije.

Zarábanie na internete je pomalé
Zárobok na internete sa spravidla viaže na nejaké skúsenosti. Ak chcete začať zarábať na internete, nepočítajte s tým, že to pôjde rýchlo. Alebo samo. Bez skúseností toho veľa nezmôžete. Musíte sa učiť. Musíte budovať vlastný web, elektronický obchod, alebo fotografovať. Alebo niečo iné, čo sa dá predať. Získať znalosti, skúsenosti. Až potom, po pár mesiacoch (niekedy až rokoch) sa začnú tvoriť prvé pramienky vášho zárobku cez internet.

A práve to, že zárobok prichádza tak pomaly to mnoho ľudí proste vzdá. Nechcú čakať. A tak nedostanú nič.

Prečo sa to vlastne oplatí? Pretože zárobok o ktorom tu píšem je spravidla síce oneskorený, ale potom už nevyžaduje od vás veľa ďalšej energie. Je to podobné, ako pasívny príjem. Rozbehnutie internetových aktivít je namáhavé, chce čas, znalosti. Ale potom už stačí v kotli kúriť len s malou námahou. A voľný čas môžete venovať do iného zdroja finančného príjmu. Ten internetový zárobok však zostane.

Zdroj: http://www.praca-ako.sk/zarabanie-cez-internet/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára