pondelok 4. júla 2011

Čo je to, to MLM ?

Multi level marketing (MLM)

Je možné, že ste už o multi level marketingu všeličo počuli.

Že je to podvod.
Že je to nelegálny obchod.
Že je to pyramídová hra.
Že je to sekta.
Že je to vymývanie mozgov a manipulácia.

Tieto názory sú rozšírené. No nie sú pravdivé. Multi level marketing je obchodovanie s produktmi, alebo službami. Tak, ako všade, aj v tejto oblasti sa môžete stretnúť so serióznymi firmami, ktoré už desiatky rokov prosperujú na svetovom trhu. A nájdu sa aj podvodníci, ktorí za multi level marketing vyhlásia pyramídovú hru. Preto vám radím toto:

Chcete zarábať peniaze? Potom sa vám možno oplatí čítať ďalej. Budem teraz hovoriť o multi level marketingu. Ale zbystrite svoje zmysly.

Nenechajte sa ovplyvniť predsudkami.
Nenechajte sa podviesť pochybnými ponukami.
Podnikanie v multi level marketingu je možné. Ak spolupracujete s etickou firmou, môžete si za niekoľko rokov vytvoriť výrazne nadštandardný príjem.

Prečo by vás mohlo podnikanie v MLM zaujímať? Pretože na tom môžete zarobiť a môžete pomôcť zarobiť aj svojim známym. Veľa ľudí sa pýta, ako si privyrobiť. Tak tu je jeden príklad, ako si môžete zarobiť aj vy.

Avšak pozor! Multi level marketing je podnikanie.
Nie zamestnanecký pomer. Znamená to, že na úvod to chce od vás investíciu – peňazí, času, pozornosti. Nikto vám nedá istotu, že sa vám investícia zhodnotí. Taký je svet podnikania. Ak hľadáte istotu, rýchly zisi, alebo len zárobok za prácu, potom multi level marketing asi pre vás nebude vhodný nástroj.

Marketing má za úlohu ovplyvniť dopyt po tovare a službách. Vždy nás viac, či menej manipuluje k tomu, aby sme si niečo kúpili. Kým len kupujete, tak peniaze vydávate. Keď začnete predávať, môžete peniaze zarobiť. V multi level marketingu spravidla budete predávať aj kupovať.
Na tom môžete dosť zarobiť. Ale predtým sa musíte skamarátiť s marketingom. Aj vy sa musíte naučiť manipulovať.

Skratku MLM budem v ďalšom texte často používať na skrátenie dlhého názvu „multi level marketing“.

Prečo má MLM zlé meno?
Multi level marketing je niekedy mylne pochopený ako nástroj na rýchly zisk. Z tohto omylu potom často pramení veľké sklamanie. (Zadlžení ľudia si vo vidine zbohatnutia kúpia produkty a potom sa ich nedokážu zbaviť, pretože nevedia nič o predaji…)
Multi level marketing je niekedy mylne považovaný ako bezprácny „zisk za nič“. Ani to však nie je pravda. Ak nie ste aktívni, nedosiahnete v MLM žiadny zisk. Ste platení na základe vášho výkonu a tržby. Nedostanete peniaze, ak do systému len zapojíte pár známych, ktorí možno tiež dúfajú, že dosiahnu zisk za nič.
Multi level marketing je čiastočne aj priamy predaj. Ak sa pokúsi predávať človek bez znalostí a skúseností, neuspeje. Potom sám šíri názor, že to nefunguje. (Často si chudobný človek za posledné peniaze kúpil tovar a potom sa ho zúfalo snažil zbaviť. Ľudia nie sú hlúpi, aby rozoznali, že tento človek sa potrebuje zbaviť „čierneho Petra“ a nič nekúpia. V serióznom MLM systéme nemusíte kupovať tovar „na sklad“.)
Mnohí sme sa stretli s nešikovnými predavačmi produktov šírených formou multi level marketingu. Neobratné pokusy o predaj zosmiešnili produkty aj ich predavačov. (Ich dychtivá snaha predať tovar prerastala až na úroveň vnútenia tovaru za každú cenu. Neraz si títo ľudia vlastnou nenásytnosťou poškodili priateľstvá a vzťahy. Teraz to pričítajú za vinu MLM systému, aj keď chybu spravili len oni sami.)
Tak ako v iných druhoch obchodovania, tak aj v oblasti multi level marketingu sa môžete stretnúť aj s podvodníkmi. V minulosti veľa ľudí naletelo na podvodné ponuky, ktoré sa tvárili ako biznis a boli podvodom. (Ak veľmi chcete rýchlo získať peniaze, ste ideálny kandidát pre podvodníka! Neponáhľajte sa a rýchlo sa odlíši solídna ponuka od pochybných.)
Vzhľadom na tento chaos v mysliach ľudí má multi level marketing medzi ľuďmi oveľa horšie meno, než by mu patrilo. To však ešte neznamená, že každá firma tohto druhu je zlá. Naopak – pre niektorých z nás môže multi level marketing predstavovať reálny a korektný druh podnikania. Môžete dosiahnuť zaujímavý zisk a môžete pomôcť svojím známym, aby tiež profitovali.

Nebojte sa, prácou pre MLM systém si nemusíte znepriateliť ľudí. Naopak. Možno nadviažete nové priateľstvá s ľuďmi, ktorí vás posunú ďalej. Ľudsky, osobnostne, znalosťami, príjmom.
Nezatvárajte sa pred príležitosťou skôr, než si ju dôkladne neoveríte. Možno zistíte, že v serióznych MLM systémoch sú už dávno zapojení mnohí schopní podnikatelia. V tímoch MLM väčšinou nájdete schopných, zaujímavých ľudí. Už to by mohlo signalizovať, že asi nejde o vymývanie mozgov.

V texte článkov v tejto sekcii používam reálne ceny a fakty dostupné na Slovensku aj v Českej republike. Vzhľadom na obchodné pravidlá a nebudem uvádzať obchodné názvy firiem a produktov. Pre bežného čitateľa nie sú dôležité. Pre vážneho záujemcu o prácu v MLM systéme je pomerne ľahké dopracovať sa k ďalším informáciám a nájsť niekoho, kto ho do systému zapojí. práca v MLM aj tak nie je pre pasívnych ľudí, ktorí by radi dostali všetko na striebornom podnose.

U nás pôsobí niekoľko serióznych a dlhodobo fungujúcich MLM spoločností. Sú medzi nimi mierne rozdiely, ale princíp opísaný v ďalšom texte funguje podobne. Môžu sa líšiť produkty, alebo služby, ktoré sa predávajú.

Aby ste si urobili predstavu o stabilite tohto biznisu – niektoré MLM spoločnosti už prosperujú vyše 50 rokov. Inými slovami:

Už 50 rokov o nich niektorí "experti" hovoria, že sú to báchorky, že to nefunguje, že je to vymývanie mozgov.
Už 50 rokov to mnohí ľudia neskúsia.
Už 50 rokov v nich mnohí podnikajú a živia tým seba i svoje rodiny.
Je na vašom rozhodnutí, do ktorej skupiny sa chcete zaradiť.

Úspešné MLM spoločnosti spravidla okrem vlastného predaja majú aj vlastné školiace systémy, ktoré ľuďom pomáhajú porozumieť nielen princípom predaja. Školiaci systém úspešných MLM systémov je spravidla zameraný aj na osobný rozvoj. Často jeho členom pomôže zlepšiť svoju pozíciu aj v pôvodnom zamestnaní a v osobnom živote. Je to práve školiaci systém, ktorý vám môže dať najviac. Môže vám pomôcť k osobnému rozvoju.

Pokiaľ vás tento druh podnikania zaujme, vyberte si takú MLM spoločnosť, ktorá vám bude najbližšia či už produktmi, alebo obchodnou stratégiou. Zoznámte sa s etickým kódexom spoločnosti, ak do nej chcete vstúpiť. Uistite sa, či popri obchodnej stratégii tam funguje aj školiaci systém (knihy, CD s radami lídrov, semináre). Bez znalostí u nás málokto vie vybudovať prosperujúci biznis.

Tento text je prevzaty zo stranky: http://www.praca-ako.sk/multi-level-marketing-mlm/

1 komentár:

  1. Aj tu je ničo u multylevel marketingu a ako začať v sieťovom marketingu

    http://plushry.sk/playgame/725/mlm.html#displayGame

    OdpovedaťOdstrániť